See hammaspeikko on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hammas",
"3": "peikko",
"t1": "tooth",
"t2": "troll"
},
"expansion": "hammas (“tooth”) + peikko (“troll”)",
"name": "compound"
},
{
"args": {
"1": "1",
"2": "l",
"3": "L"
},
"expansion": "l",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "tooth troll"
},
"expansion": "“tooth troll”",
"name": "m-g"
},
{
"args": {
"1": "tooth troll",
"nocap": "1"
},
"expansion": "literally, “tooth troll”",
"name": "lit"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "no",
"3": "tanntroll"
},
"expansion": "Calque of Norwegian tanntroll",
"name": "clq"
}
],
"etymology_text": "hammas (“tooth”) + peikko (“troll”); literally, “tooth troll”. Calque of Norwegian tanntroll from a children book originally written in Bokmål, but the word itself predates the book.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hammaspeikko",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikko",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "hammaspeikko",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "hammaspeikko",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hammaspei",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish valo-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A figure used to teach children to brush their teeth, lest it make holes in their teeth."
],
"id": "en-hammaspeikko-fi-noun-dTnrflXo",
"links": [
[
"figure",
"figure"
],
[
"child",
"child"
],
[
"teeth",
"tooth"
],
[
"hole",
"hole"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑmːɑsˌpei̯kːo/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝mːɑ̝s̠ˌpe̞i̯kːo̞]"
},
{
"rhymes": "-eikːo"
}
],
"word": "hammaspeikko"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "hammas",
"3": "peikko",
"t1": "tooth",
"t2": "troll"
},
"expansion": "hammas (“tooth”) + peikko (“troll”)",
"name": "compound"
},
{
"args": {
"1": "1",
"2": "l",
"3": "L"
},
"expansion": "l",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "tooth troll"
},
"expansion": "“tooth troll”",
"name": "m-g"
},
{
"args": {
"1": "tooth troll",
"nocap": "1"
},
"expansion": "literally, “tooth troll”",
"name": "lit"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "no",
"3": "tanntroll"
},
"expansion": "Calque of Norwegian tanntroll",
"name": "clq"
}
],
"etymology_text": "hammas (“tooth”) + peikko (“troll”); literally, “tooth troll”. Calque of Norwegian tanntroll from a children book originally written in Bokmål, but the word itself predates the book.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "hammaspeikko",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikot",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikko",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikon",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikot",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikon",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikosta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoon",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikolla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikolta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikolle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkona",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikotta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "1*A/valo",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikostani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkooni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikolleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikokseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikottani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkosi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoosi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikottasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkomme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoomme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikottamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoonne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikottanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-valo",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikossaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikossansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoonsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikollaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikollansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikolleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikollensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkonansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikokseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "hammaspeikottaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikottansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "hammaspeikkoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "hammaspeikko",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "hammaspeikko",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "hammaspei",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "o",
"5": "a"
},
"name": "fi-decl-valo"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms calqued from Norwegian",
"Finnish terms derived from Norwegian",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish valo-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eikːo",
"Rhymes:Finnish/eikːo/4 syllables"
],
"glosses": [
"A figure used to teach children to brush their teeth, lest it make holes in their teeth."
],
"links": [
[
"figure",
"figure"
],
[
"child",
"child"
],
[
"teeth",
"tooth"
],
[
"hole",
"hole"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhɑmːɑsˌpei̯kːo/"
},
{
"ipa": "[ˈhɑ̝mːɑ̝s̠ˌpe̞i̯kːo̞]"
},
{
"rhymes": "-eikːo"
}
],
"word": "hammaspeikko"
}
Download raw JSONL data for hammaspeikko meaning in All languages combined (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.